Urząd Gminy Mniszków

strona główna aktualności zdjęcia kontakt BIP
obrazek nagłówka 0
Konstantynów - w oddali Błogie Rządowe
obrazek nagłówka 1
Kościół w Błogiem Szlacheckim
obrazek nagłówka 2
obrazek nagłówka 3
Widok z ul. Polnej w Mniszkowie
obrazek nagłówka 4
Rezerwat Błogie
obrazek nagłówka 5
Droga Błogie - Stoczki
obrazek nagłówka 6
Droga Błogie - Stoczki
obrazek nagłówka 7
Kościół w Błogiem Szlacheckim
obrazek nagłówka 8
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 9
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 10
Park Dworski w Mniszkowie
obrazek nagłówka 11
obrazek nagłówka 12
Park Dworski w Mniszkowie
obrazek nagłówka 13
Błogie Rządowe - dolina Radońki
obrazek nagłówka 14
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 15
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 16
Konstantynów
obrazek nagłówka 17
Droga Błogie - Stoczki
obrazek nagłówka 18
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 19
Gminna Biblioteka Publiczna w Mniszkowie
obrazek nagłówka 20
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 21
Plac zabaw w Mniszkowie
obrazek nagłówka 22
obrazek nagłówka 23
Stadion LKS Mniszków
obrazek nagłówka 24
Stadion LKS Mniszków
obrazek nagłówka 25
Orkiestra dęta
obrazek nagłówka 26
Jednostki OSP
obrazek nagłówka 27
Biblioteka w Mniszkowie
obrazek nagłówka 28
Kościół w Błogiem Szlacheckim
obrazek nagłówka 29
obrazek nagłówka 30
baner 77
Szukaj
baner 177
baner 168
baner 81
baner 16
baner 11

Stronę odwiedziło

10702819

gości

Liczba osób online

10
Aktualności gminy Mniszków
grafika
Powiązane galerie zdjęć
grafika
Dodano: 28-07-2017
Liczba zdjęć: 113
90 lat OSP Błogie i 20 lat w KSRG
Dodano: 28-07-2017  |  DM  |  wyświetleń : 5588
PDF

Jubileusz 90-lecia OSP w Błogiem oraz 20-lecia włączenia jednostki do KSRG 23 lipca 2017 roku rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji strażaków i ich rodzin, koncelebrowana przez ks. Zbigniewa Kowalczyka - Kapelana Diecezjalnego strażaków, proboszcza parafii Błogie, ks. kanonika Mariana Strzałkowskiego i ks. Sylwestra Kęskę. Podczas tej mszy został również poświęcony nowy sztandar.

 

W obchodach tych uczestniczyli: Dariusz Klimczak- Wicemarszałek Woj. Łódzkiego, dh Jarosław Jurowski- członek Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Łodzi, dh Stanisław Sagalara- Komendant PSP w Opocznie, Andrzej Paluch- Prezes PSL, władze gminy Mniszków, księża, radni, przedstawiciele nadleśnictwa, banku, strażacy z terenu gminy i jednostek zaprzyjaźnionych oraz mieszkańcy Błogiego.

 

Po nabożeństwie, w korowodzie prowadzonym przez młodzieżową orkiestrę dętą, strażacy i ich poczty sztandarowe przemaszerowały na plac nieopodal remizy OSP, gdzie odbyły się oficjalne jubileuszowe obchody.

 

Po złożeniu przez dowódcę uroczystości – komendanta gminnego OSP Emila Strzeleckiego meldunku o gotowości, przystąpiono do uroczystego apelu, wciągnięto na maszt flagę państwową i odegrano hymn.

 

Następnie Prezes OSP Błogie przybliżył wszystkim zebranym historię jubilatki. Pierwsze zebranie organizacyjne odbyło się 24 lipca 1927 r., którego głównym powodem była bezradność lokalnej społeczności, spowodowana brakiem profesjonalnego kierowania akcjami ratowniczymi. W skład założycielskiego zarządu weszli: Mieczysław Aksanitowski, Władysław Biazik, Wacław Frańczak , Jan Otręba, Roman Stępień, Antoni Tarnawski, Aleksander Rydz oraz Józef Zaborowski.

 

Pierwsza wzmianka o budowie strażnicy pochodzi z 1 maja 1930 r. Budowa była konieczna, gdyż już wówcas strażacy byli w posiadaniu sikawki, bosaka i trzech beczek na wodę a nie było ich gdzie przechowywać. Następnie pozyskiwali nowy sprzęt poprzez organizację imprez dochodowych: przedstawień amatorskich, zabaw i loterii. Obecnie jednostka wyposażona jest w dwa samochody ratowniczo-gaśnicze: ciężki i średni oraz m.in. specjalistyczny sprzęt do ratownictwa medycznego, techniczno-drogowego i wodno-lodowego. W najbliższych planach druhowie mają rozbudowę i modernizację strażnicy.

 

Po odczytaniu historii nastąpiła doniosła chwila przekazania sztandaru Prezesowi jednostki w Błogiem - Stanisławowi Leśniewskiemu przez chrzestnych sztandaru, którymi byli: Pani Barbara Bykowska i Pan Dariusz Marszałek, którzy życzyli strażakom, by ten sztandar będący symbolem męstwa, odwagi, ofiarności i poświęcenia skupiał wokół siebie najlepszych, którzy będą chronić życie i mienie całego społeczeństwa.

 

Przy okazji święta wręczono złote, srebrne i brązowe medale "Za Zasługi dla Pożarnitwa" a także odznaki "Strażak Wzorowy", i "Za Wysługę Lat". "Złotym Znakiem Związku OSP RP" został odznaczony Śp. Dh Stanisław Świderski.

 

Słowa uznania skierował w stronę strażaków Wójt Gminy Mniszków a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego - Paweł Werłos, podkreślając jednocześnie, że:

 

- Ochotnicza Straż Pożarna w Błogiem uczestniczyła i uczestniczy w życiu społecznym i religijnym. Współtworzy kulturę, pielęgnuje tradycję, nie tylko strażacką, lecz także lokalną. Wychowuje i kształci młodzież. Na naszych Druhów zawsze można liczyć. Przy większości akcji ratunkowych docierają na miejsce jako pierwsi. Nie będzie patosem, że ich wyszkoleniu i umiejętnością dziesiątki mieszkańców naszej gminy zawdzięczają życie i zdrowie.

 

W dalszych słowach życzył strażakom w imieniu własnym jak i całej gminy - dalszej owocnej pracy, tyle powrotów z akcji , ile wyjazdów. Życzył również - wszelkiej pomyślności w będącej obecnie wyzwaniem - pracy z młodzieżą.

 

Ponadto Pan Paweł Werłos – Wójt Gminy zadeklarował, ze strony Gminy sukcesywną współpracę.

- Będziemy wspierać zarówno inicjatywy dotyczace pozyskiwania sprzętu i środków, jak i Wasze cele skierowane na kształcenie młodego pokolenia i udział w życiu społecznym. Jesteśmy dumni, że to dzięki Waszemu zaangażowaniu żywe pozostają w nas wartości budujące naszą Ojczyznę.


Wójt Gminy serdecznie podziękował również Panu Andrzejowi Świderskiemu za udostępnienie terenu pod uroczystość.

Nie zabrakło także gratulacji od osób zaproszonych, które to podkreślały, że 90-lecie służby w OSP to powód do dumy i dobry przykład dla młodych pokoleń. Przekazane zostały również życzenia, ażeby wszystkie marzenia się zrealizowały a św. Florian czuwał nad jednostką. Wicemarszałek Woj.Łódzkiego Dariusz Klimczak przkazał na ręce Prezesa dh Stanisława Leśniewskiego pamiątkową statuetkę strażaka, natomiast Wójt Gminy Poświętne Michał Franas - Obraz Matki Boskiej Studziańskiej.

 

Miłym akcentem na zakończenie uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej wspomniany jubileusz oraz okolicznościowy poczęstunek dla zaproszonych gości i druhów strażaków. Natomiast dla wszystkich uczestników była tradycyjna grochówka oraz zabawa ludowa . Dla dzieci dodatkową atrakcją była darmowa zjeżdżalnia.

 

Zorganizowana uroczystość została współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego w formie dotacji celowej w wysokości 5.000,00 złotych z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań własnych gminy, w zakresie realizacji w miejscowości Błogie Szlacheckie projektu lokalnego pod nazwą "Organizacja 90 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Błogiem".

 

Anna Wijata 

 


PDF
DRUKUJ
baner 45
baner 146
baner 46
baner 145
baner 47
baner 147
baner 48
baner 148