Urząd Gminy Mniszków

strona główna aktualności zdjęcia kontakt BIP
obrazek nagłówka 0
Mniszków
obrazek nagłówka 1
Biblioteka w Mniszkowie
obrazek nagłówka 2
Kościół w Błogiem Szlacheckim
obrazek nagłówka 3
obrazek nagłówka 4
obrazek nagłówka 5
Konstantynów - w oddali Błogie Rządowe
obrazek nagłówka 6
Widok z ul. Polnej w Mniszkowie
obrazek nagłówka 7
Kościół w Błogiem Szlacheckim
obrazek nagłówka 8
obrazek nagłówka 9
Rezerwat Błogie
obrazek nagłówka 10
Droga Błogie - Stoczki
obrazek nagłówka 11
Droga Błogie - Stoczki
obrazek nagłówka 12
Kościół w Błogiem Szlacheckim
obrazek nagłówka 13
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 14
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 15
Park Dworski w Mniszkowie
obrazek nagłówka 16
obrazek nagłówka 17
Park Dworski w Mniszkowie
obrazek nagłówka 18
Błogie Rządowe - dolina Radońki
obrazek nagłówka 19
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 20
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 21
Konstantynów
obrazek nagłówka 22
Droga Błogie - Stoczki
obrazek nagłówka 23
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 24
Gminna Biblioteka Publiczna w Mniszkowie
obrazek nagłówka 25
Zalew Sulejowski - Zarzęcin
obrazek nagłówka 26
obrazek nagłówka 27
Stadion LKS Mniszków
obrazek nagłówka 28
Orkiestra dęta
obrazek nagłówka 29
Jednostki OSP
baner 77
Szukaj
baner 191
baner 168
baner 81
baner 16
baner 11
baner 177

Stronę odwiedziło

16727388

gości

Liczba osób online

2
Aktualności gminy Mniszków
grafika
Powiązane galerie zdjęć
Dzień Patrona Szkoły Podstawowej w Błogiem Rządowym
Dodano: 11-06-2019  |  DM  |  wyświetleń : 6306
PDF

Dnia 7 czerwca 2019 roku w szkole Podstawowej im. płk. Witolda Kucharskiego „Wichra” w Błogiem Rządowym obchodzono uroczyście Dzień Patrona Szkoły. Obchody trwały przez cały dzień. Już z samego rana uczniowie brali udział w grze patrolowej „Wicher – ma się na burzę”. Do rozwiązywania zadań w terenie przystąpiło 35 uczniów, podzielonych na pięć oddziałów. Należało wykazać się nie tylko wiedzą o historii II wojny światowej i Armii Krajowej, ale także dobrą znajomością języka angielskiego, botaniki oraz umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Grę, zadania i punkty w terenie przygotowali: Dominik Kowalewski – radny gminy Mniszków, ułani z 24. Pułku – Zbigniew Krajewski, ks. Grzegorz Wrzochal, który wcielił się w rolę „Wichra”, ks. Donat Neska grający na swym motocyklu rolę sierżanta Wermachtu oraz ułani z 11. Pułku Ułanów – Michał Wolski i sanitariuszka Małgorzata Zabrzycka. W przygotowanie gry terenowej zaangażowani byli Skauci Europy z Hufca Radomskiego, Jednostka Strzelecka z Paradyża oraz ks. Tomasz Rokita, absolwent Szkoły. Przewodnikiem ułanów po okolicy był absolwent Szkoły Adam Urbańczyk.

 

Po południu uroczystości przeniosły się do Szkoły, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia. Wszystkich gości serdecznie powitała pani dyrektor Ilona Piechocka-Pazurek.  Salę wypełnili  uczniowie szkoły, absolwenci, nauczyciele emeryci, mieszkańcy Błogiego. Przybyli przedstawiciele lokalnych władz: wójt gminy Mniszków Paweł Werłos, sekretarz gminy Mniszków pani Beata Gwarda-Białas, radny powiatowy Rafał Marszałek, ks. proboszcz Marian Strzałkowski. Gościem honorowym był syn żołnierza Władysława Pijanki ps. Jurand – pan Wiesław Pijanka.

 

Widowisko słowno-muzyczne rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. W programie przypomniane zostały fragmenty życiorysu Witolda Kucharskiego i dzieje oddziału partyzanckiego „Wicher” działającego na terenie powiatów opoczyńskiego, piotrkowskiego i koneckiego. Widownia razem z artystami śpiewała partyzanckie pieśni. Ułatwieniem były śpiewniki przygotowane specjalnie na tę okazję. W trakcie akademii ks. Grzegorz Wrzochal ogłosił wyniki gry terenowej i zwycięskiej drużynie o nazwie „Wicher” wręczył ryngraf Matki Bożej Jasnogórskiej. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły pod czujnym okiem Karoliny Morawskiej i Katarzyny Wołek we współpracy z Anną Marcinkowską i Lidią Szymachą.

 

Spotkanie stało się znakomitą okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów plastyczno-literackich „Wicher” i „ Ślady przeszłości”. Przyznano ich dużo, ponieważ bardzo wiele prac było na wysokim poziomie. Upominki i wyróżnienia wręczył uczniom wójt Paweł Werłos.

 

Ważną formą uhonorowania płk. Witolda Kucharskiego było posadzenie dębu „Wicher”. Przedstawiciele uczniów, dyrektor Szkoły i wójt posadzili okazałego dęba przed budynkiem szkoły. Nadzór nad prawidłowym sadzeniem drzewa miał stażysta leśnik Dominik  Kowalewski.

 

Na placu szkolnym rozstawiono grill, częstowano kiełbaskami, ciastami i herbatą. Najmłodsze dzieci bawiły się w dmuchanym zamku. Wieczorem zapłonęło ognisko. Zgromadzeni wysłuchali opowieści o kawalerii i Armii Krajowej, pan Wiesław Pijanka opowiedział o swoim ojcu  „Jurandzie” i o patronie Szkoły „Wichrze”, którego znał osobiście. Impreza zakończyła się późnym wieczorem śpiewaniem pieśni patriotycznych.

PDF
DRUKUJ
baner 45
baner 146
baner 46
baner 145
baner 47
baner 147
baner 48
baner 148